HOME  O NAS  NEWS  SUCZKI  SZCZENIĘTA  MIOTY POPRZEDNIE  O RASIE  GALERIA  FILMY  KONTAKT


          




CHIN JAPOŃSKI

Chin japoński, zwany niegdyś japońskim spanielem, wyglądem przypomina
pekińczyka na długich nogach i jest przedstawicielem tzw. ras brachycefalicznych, czyli o skróconej kufie.
Jego historia jest owiana tajemnicą, a sięga czasów sprzed naszej ery, gdzie pierwsze wzmianki o jego chińskich przodkach przedstawiono w manuskrypcie pochodzącym z 57 r. p.n.e.
Z innych źródeł dowiadujemy się, że ich korzenie mogą sięgać czasów VI-VIII wieku, gdzie podobne im czworonogi przechadzały się po ziemiach należących do Korei, a do samej Japonii trafiły ostatecznie jako dar dla ówcześnie panującego tam cesarza.
Ich koleje toczyły się dalej dość błyskawicznie.
W Kraju Kwitnącej Wiśni szybko zyskały one popularność, a ich status wzrósł do miana skarbu narodowego i jak na skarb przystało, za jego kradzież lub nielegalny wywóz groziły surowe sankcje.
Posiadaczami chinów byli głównie arystokraci, a psy te stanowiły najbardziej pożądany podarek, który zarezerwowany był przede wszystkim dla królewskich rodów i innych znamienitych osobistości.
W ten sposób dotarły one m.in. do Hiszpanii, na Wyspy Brytyjskie czy do Stanów Zjednoczonych.
Udział we wprowadzeniu rasy do USA miał przede wszystkim komandor Matthew Perry, który ratyfikował traktat z Kanagawy, przez co rynek japoński otwarty został przymusowo na handel z zachodem i umożliwił tym samym przepływ psów na kontynent.
Sam Perry nabył chiny jako podarki dla rodziny oraz ówczesnego prezydenta Franklina Pierce’a.
Orientalny wygląd china, przypominający nieco japońskie smoki widywane na ulicach w trakcie kolorowych parad, aż prosił się o uznanie i tak też się stało – jego wizerunek zdobił drogocenną porcelanę, kosztowne tkaniny, a same psy stały się bohaterami wielu baśni i opowiadań.

Według klasyfikacji FCI chin japoński należy do grupy 9.

Chin japoński jest psem o bardzo radosnej i żywiołowej naturze.
Uwielbia się bawić, hasać wśród traw i spędzać czas ze swoją ludzką rodziną.
Chiny są też bardzo uczuciowe i wrażliwe i potrafią chodzić za swoim panem krok w krok, wpatrując się w niego swoimi wielkimi, pełnymi miłości oczami.
Niech nas jednak nie zmyli to urocze usposobienie, bo natura spaniela może wziąć w tym małym ciałku górę i jeśli konsekwentnie go nie ułożymy, będzie próbował nas zdominować.
Psy te są bardzo inteligentne i szybko się uczą, ale potrafią być uparte i mają dobrą, długą pamięć, więc lepiej im nie podpaść, bo trudno będzie się wkupić w ich łaski z powrotem.
W stosunku do innych czworonogów chiny są nastawione przyjaźnie, ale wobec obcych ludzi raczej zachowują rezerwę i nie dadzą się tak łatwo pogłaskać.
Ze względu na to, że lubią się wszędzie wspinać oraz mają tendencję do mycia się samemu, porównywane są do kotów w psiej skórze.
Ich radosne usposobienie czyni z nich wspaniałych towarzyszy, którzy potrafią wywołać uśmiech na twarzy swoimi akrobatycznymi popisami, wygłupami, czy oczekiwaniem na naszą reakcję, gdy coś zbroją. Przeważnie szybko im wybaczamy, nie mogąc oprzeć się ich urokowi.


© Copyright: INDORADO FCI